Kako znati da je vrijeme za redizajn web stranice

Kada je vrijeme za redizajn web stranice

Nije baš dobro osjećati se staro. Još je gore izgledati staro. Želite li zaista da vaša web stranica dođe do ove točke?

Internet se neprestano mijenja. Web stranica koja je čak prije nekoliko godina bila vrhunska odjednom je zastarjela, teško se upravlja ili jednostavno više ne odgovara potrebama. Tada znate da je vrijeme za redizajn web stranice.

Loša web stranica može ugroziti vaše poslovanje. Jednom kada stopa konverzije padne ili se kupci počnu žaliti, znate da imate problem. To je vrijeme da ozbiljno razmislite o redizajnu web stranice.

Kada je Orbit Media provela istraživanje, otkrili su da je prosječni životni vijek web stranice nešto više od 2,5 godine. Stoga nemojte misliti da još nije vrijeme za promjenu. To vrijeme dolazi brže nego ste mogli očekivati.

Dobra vijest je da nešto možete poduzeti po tom pitanju. Pa pogledajmo što je to “nešto”.

7 signala da je vrijeme za redizajn web stranice

Ovo su vaše crvene lampice. Ako se samo jedna pojavi nazovimo to alarmom. Ako ih vidite više preskočite na sljedeće korake o redizajnu web stranice. Pa krenimo:

1) Konverzija i/ili online prodaja pada

Kada se posjetiteljima sviđa ono što vide na vašoj stranici, oni poduzimaju sljedeći korak prema cilju. To može biti pretplata na newsletter, upit na mail ili neka kupnja online.

Kada te stope konverzije padnu na vašoj trenutnoj web stranici, znači da nešto nije u redu. Da budemo jasni, postoji niz razloga zbog kojih konverzije mogu padati dok je promet na stranici uglavnom isti. Sam dizajn web stranice ili neke postavke mogu biti neki od njih. Dakle, vrijedi barem dodatno istražiti.

Kada su vaš dizajn, sadržaj ili korisničko iskustvo loši, korisnici vam ne vjeruju. Ne žele vam dati svoje podatke a zasigurno ne žele ni kupovati od vas. Možda je vrijeme za redizajn web stranice.

2) Kupci se žale

Pad stope konverzije je mjerljiva veličina. Ali isto tako treba obratiti pažnju na ne-mjerljive veličine poput pritužbi koje čujete od posjetitelja vaše web stranice.

Zapamtite: zadovoljstvo kupaca je najvažnije. Oni će vam reći kad su nezadovoljni a vi biste trebali slušati kad se to dogodi. Ako ne uživaju u korisničkom iskustvu, to se onda mora poboljšati.

Pritužbe kupaca na vašu web stranicu mogu nastati iz više razloga, neke od njih ćemo spomenuti u nastavku. Ali također treba spomenuti da ih ne mogu uvijek lako artikulirati.

Da, možda su ljuti jer stranica ne radi dobro na mobilnim uređajima ili je spora. Ali oni bi to mogli jednostavno izraziti u smislu da nisu dobili ono što su tražili. Stoga obratite pažnju na prigovore kada razmišljate o redizajnu web stranice.

3) Stopa napuštanja web stranice je visoka

Poznat vam je osjećaj kad nešto tražite i ne možete naći, jednostavno odete jel’ tako? Digitalni ekvivalent tome je stopa napuštanja vaše web stranice ili bounce rate.

Pojednostavljeno, ovaj mjerni podatak označava koliko je ljudi otišlo sa vaše web stranice nakon što su došli na nju (dakle, nisu nastavili surfati dalje) i označava se u postocima. Drugim rječima, jedna stranica ih je uvjerila da vaš sajt nije ono što im treba, pa su je napustili bez konverzije.

To se zapravo često događa. Stopa napuštanja od oko 50% i dalje se smatra prihvatljivom u većini industrija. Sve iznad toga? Možda ipak trebate redizajn web stranice.

Posjetiteljima koji odlaze ne sviđa se ono što vide. Frustrirani su sadržajem, dizajnom ili ukupnim korisničkim iskustvom. U nekim slučajevima može pomoći jednostavno podešavanje. Međutim, u drugima je nužan opsežan redizajn web stranice.

4) Dizajn web stranice nije prilagođen mobilnim uređajima

Izrada web stranice za smartphone i tablete više nije opcija. U 2021. godini smo, otprilike polovica cijelog internet prometa dolazi sa mobilnih uređaja, a industrije poput zabave i putovanja bilježe posebno visoke stope posjećenosti sa mobilnih uređaja.

Vaša web stranica mora uzeti u obzir ovu činjenicu. Ako to nije slučaj, riskirate gubitak klijenata i pad stope konverzije.

Alati za usporedbu poput Google Test prilagođenosti mobilnim uređajima, mogu biti odličan pokazatelj da provjerite sposobnost web stranice u ovom području.

5) Web stranica je spora (ili usporava)

Gotovo polovica web posjetitelja očekuje da se vaša web stranica učita za 2 sekunde ili manje, a ni ostatak nije puno strpljiviji. Ako se to ne dogodi, možda gledate na izgubljeni prihod.

To nije pretjerivanje. Prema pisanju Search Engine Journal, 70% kupaca kaže da sporo učitavanje utječe na njihove odluke o kupnji. U međuvremenu, svako drugo kašnjenje rezultira 7% gubitka konverzije i 16% smanjenog korisničkog iskustva.

Dakle, usporavanje web stranice je ozbiljan alarm. Uzmite sporo učitavanje kao glavni razlog za redizajn vaše web stranice.

6) Postoje tehnički problemi

Na nekoj nižoj razini možda će vam trebati samo ažuriranje jer ono što je ispod ‘poklopca motora’ više ne funkcionira dobro. Kad otkrijete velike tehničke probleme, razmislite o obnovi.

Ti tehnički problemi mogu biti stranice koje se ne učitavaju, obrasci koji ne rade i greške 404. To može biti dizajn web stranice u Flash-u koji obično ne funkcionira u modernim preglednicima. Ili može jednostavno biti virus (malware).

Integracije trećih strana su još jedan potencijalni problem. Ako su vam potrebni dodaci poput kalendara ili neki drugi obrazci a vaša web stranica jednostavno ne može prilagoditi, zatražite nadogradnju koja će pomoći u rješavanju tih tehničkih problema.

7) Web stranicom se teško upravlja

Došli smo do posljednje crvene lampice. Svi gore navedeni signali odnose se na vaše web posjetitelje. Ali i vi ste važni! Ako ne možete dovoljno dobro upravljati web stranicom, razmislite dva puta da nastavite dalje.

Vaša web stranica mora biti agilna. Treba biti u mogućnosti rasti zajedno s vama i fleksibilna dok istražujete nove sadržaje ili mogućnosti poput web shopa.

Starije web stranice obično su napravljene u statičnom HTML kodu, što zahtjeva dva programska jezika (HTML i CSS) čak i za jednostavna ažuriranja. Moderne web stranice pokreću sustavi za upravljanje sadržajem koji se nadovezuju na postojeći dizajn kako bi ažuriranje sadržaja bilo lako i jednostavno.

Nije potrebna tehnička stručnost. Možete čak dodati više administratora. Ta fleksibilnost je potrebna kako se vaše poslovanje razvija.

U skladu sa novim (re)dizajnom

Internet se jako brzo razvija kao i navike web posjetitelja. Može li vaša web stranica držati korak? Ako ne, o redizajnu bi trebalo ozbiljno razmisliti.

Jednom kad provjerite gore navedenih 7 signala, možete ih redovito provjeravati. Ako iskoči više od jednog ili jednostavnim popravkom se ne može riješiti, redizajn postaje realnost.

U tom slučaju nemojte oklijevati i trošiti vrijeme na potrebne resurse. Umjesto toga, pogledajte pozitivne strane. Razmislite o dodatnim prihodima, zadovoljstvu klijenata a da ne spominjemo poboljšane mogućnosti upravljanja.

A sada je red na vas. Jeste li naišli na web stranice koje su trebale ozbiljan redizajn? Imate ideje i zamisli koje bi ugradili u vlastitu web stranicu? Javite nam se da porazgovaramo.